Блог вихователя Шидловської Ганни Серафимівни

«Розвиток комунікативно – мовленнєвої компетентності дошкільників засобами інноваційних технологій в закладі дошкільної освіти»

Відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти (2012 – нова редакція), закону «Про освіту» (від 28.09.2017) та  «Про дошкільну освіту» актуальним є – здійснення особистісно – орієнтованого підходу до дітей дошкільного віку та розвитку комунікативно – мовленнєвої компетентності дошкільників засобами інноваційних технологій.

У сфері розвитку мовлення дітей дошкільного віку існують певні інновації, які прямо чи опосередковано впливають на ефективність педагогічного впливу та встановлення мовної особистості .

Загально визнані інновації в сфері мовленнєвого розвитку дитини є методики   А.Богуш , О.Білан , К. Крутій , Н. Гавріш, вивчивши цей досвід, я  користуюсь і впроваджую в свої роботі дані методики і переконалась, що ці методики створені на новітніх підходах та технологіях. Використовуючи данні технології  я усвідомлюю, що мовленнєва робота і в тому числі художня мовленнєва діяльність з дітьми є компонентом  усіх рівней розвитку дітей: пізнавальний розвиток , навчання грамоти , художня література , естетичний розвиток , креативний розвиток , а це сприяє збагаченню мовлення дошкільнят, розвиває поетичний слух , прищеплює любов до художньої літератури.

Систематично я використовую  коректурні таблиці, моделі, схеми-моделі  К.Крутій.

Результатом його є : діти вміють групувати предмети, узагальнювати і класифікувати, формувати і диференціювати родові і видові поняття.

Одним з методів проектної діяльності є лепбук, який я розробила в своїй групі. Лепбук – це інтерактивна тека з кишеньками, дверцятами, віконцями, рухливими деталями з якими можна маніпулювати. І вже є результати, а само: накопичення знань з художньої літератури; збагачення словника; розвиток діалогічного мовлення; культура спілкування.

Використання нових технологій є підказка в якому темпі нам рухатись в освітньому процесі особистісного-орієнтованого підходу, яким є метод ейдетики І.Матюгіна , він допомагає не тільки долати вади мовлення, розвиває фонематичний слух, пам`ять, уяву, а й  являється способом передачі навчального матеріалу, залучає всі аналізатори, надає нове через добре знайоме дітям.

Графічні трансформації я  використовую при вивченні літер і цифр. Піктограми допомагають запам`ятовувати літературні твори, збагачується словниковий запас ,підвищується мовленнєва активність.

Асоціативне мислення  сприяє розвитку асоціативної пам`яті , творчої уяви, мовленнєвій та творчій діяльності. Це такі ,як графічні, тактильні, смакові, нюхові , звукові асоціації.

Головне запитання під час тренування асоціативного мислення звучить так: Про що ти подумав? Найголовніше, я не встановлюю ніяких правил, а лише пояснюю зв`язок двох предметів.

Вільні асоціації я пов`язую з предметними образами, головне обґрунтувати свій  асоціативний вибір.

Колірні асоціації  я пов`язую з геометричними фігурами.

А ось в предметних асоціаціях  я використовую друдлі – це загадка, головоломка, малюнок, про який неможливо чітко сказати що це таке? Діти дивляться на аркуш з зображеними лініями, кружечками, хвилястими – повинні створити свій сюжет, а потім розповісти , що вони створили. Малечі дуже подобається ця вправа.

Мені дуже подобається метод ейдетики, а особливо мнемотехніка .Це технологія засвоєння матеріалу , інформації, це мистецтво запам`ятовування , система особливих способів що сприяють запам`ятовуванню і збільшують обсяг пам`яті.

У цьому мені допомагають мнемо таблиці. Мнемо таблиці – це графічні зображення малюнків, казок, різних персонажів, це схема, котра дозволяє запам`ятати інформацію.

Для дітей молодшої та середньої групи я використовую кольорову мнемо таблицю , так як  у дітей в пам`яті залишається більш кольорові образи: лисичка руда, травичка зелена, мишка сіра.

Малятам дуже подобається грати в гру «Асоціації».  Що буває в природі  (зеленого , синього, блакитного,червоного , жовтого кольорів?

На всіх заняттях я використовую вправу « Плюси  і мінуси». Вона ґрунтується на положенні про те, що кожен предмет, явище иає свої позитивні і негативні сторони. Діти мають назвати що подобається , а що не подобається , що зручно і що не зручно. Наприклад: « Снігопад» - добре  ліпити снігову бабу «+» , але засніженим шляхом погано їхати машинам .

Вправа «Плюси і мінуси» розвиває мову дитини, фантазію, вчить розмірковувати .

А в інтерактивній грі «А ми робимо так» - діти діляться своїми враженнями з досвіду ( спостереження за розвитком рослин, тварин, асоціації з вітром , дощем , досліди з водою, грунтом, овочами і фруктами ).

В грі « Що ми там знайдемо?»

«Піщана терапія»: діти розповідають що знайшли, не убачивши предмета .

Всі методи , я вважаю дають закріплення знань і вивчення нового.

Прогнозовані результати за роботою це – це сформована комунікативна-мовленнєва компетентність, розвинені уява, фантазія, пам`ять, мислення, подолання невпевненості у дітей, підвищення загальної активності.